200.000. MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi GAZBİR-GAZMER'den

 200.000. MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi GAZBİR-GAZMER
GAZBİR-GAZMER tarafından verilen 200.000 inci MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi MYK düzenlenen tören ile teslim edildi.

MYK Mesleki Yeterlilik Kurumunda, MYK Başkanı Adem Ceylan, Başkan Yardımcıları, GAZBİR Genel Sekreteri, AKSA Gaz Genel Müdürü, EPDK Daire Başkanlarının katılımlarıyla düzenlenen tören ile MYK’nın yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarından biri olan GAZBİR-GAZMER’de Doğalgaz İşletme Bakım Operatörü Seviye 4 Ulusal Yeterliliği teorik ve performans sınavlarından başarılı olarak 200.000 inci MYK mesleki yeterlilik belgesi almaya hak kazanan, enerji sektöründe çalışan Kerem Yıldızlı’ya 200.000. mesleki yeterlilik belgesi takdim edildi.

2006 yılında 5544 sayılı Kanun ile kurulan Mesleki Yeterlilik Kurumunun 2009 yılında başlatılan sınav ve belgelendirme faaliyetleri kapsamında düzenlemiş olduğu MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi sayısı Mayıs 2017 itibariyle 200.000’i aştı.

Törende açılış konuşması yapan MYK Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanı Sayın Adem CEYLAN Mesleki Yeterlilik Belgesinin Kurumun tüm birimleri ve paydaşlarının ortak emeği olduğunu ifade ederek, 200.000 inci MYK Mesleki Yeterlilik Belgesine ulaşılmasında emeği geçen herkese teşekkür etti. Ceylan, yaptığı konuşmada, MYK’nın 10 yıllık süreçte kat ettiği yolun ülkemiz için önemli olduğunu, özellikle belge zorunluğunun uygulamaya koyulduğu 2016 yılının bu yana gerçekleştirilen tanıtım ve bilgilendirme faaliyetleriyle bu değerli çalışmaların kamuoyuna duyurulması bakımından vatandaş nezdinde farkındalığın büyük oranda artırıldığını ifade etti..  

Mesleki Yeterliliklerin ülkemizde gerçekleştirilen tüm eğitim ve belgelendirme faaliyetlerindeki kilit rolüne değinen Ceylan, “Mesleki Yeterlilik Kurumu ulusal yeterlilik sistemi üzerinde emeği geçen Yönetim Kurulumuza, Kurum paydaşlarımıza, Bilhassa kendi mevzuatına MYK Mesleki Yeterlilik Belgesini işleyen Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığımız ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK)’na, son birkaç yıldır muazzam bir şekilde artan iş yükü karşısında büyük bir azim ve inanç ile mesai harcayan tüm Kurum personelimize ve son olarak MYK Mesleki Yeterlilik Belgesinin düzenlenmesinde en büyük pay sahibi Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşlarımızın Yönetici ve personellerine teşekkür ediyor, ülkemizin ihtiyaç duyduğu nitelikli ve belgeli işgücünün temininde kalite güvencesinden ödün vermeden milyonlarca çalışanımızın belgelendirilmesini sağlamayı temenni ediyoruz” dedi.

Belgeyi veren kurum olma özelliği taşıyan GAZBİR-GAZMER adına konuşan GAZBİR Genel Sekreteri Ali İhsan Sılkım ise, GAZBİR olarak insan kaynağının iyileştirilmesine yönelik MYK tarafından yapılan çalışmaları desteklediklerini belirterek, “Sektör olarak bu çalışmalara destek veriyoruz ve vermeye devam edeceğiz. Buna bağlı olarak diğer sektörlerden farklı olarak bir kısım kayıt dışı unsurlar bulunmakla beraber; sektörümüzdeki belgeli işgücü % 100’ e yaklaşmıştır. Bu noktada, bu başarının sektörel temsil grupları vasıtası ile sağlandığını ve önümüzdeki süreçlerde MYK tarafından bu hususun dikkate alınarak; Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşlarının tüm sektörlerde genel belgelendirme yerine belirlenmiş sektörlerde belgelendirme yapmasının faydalı olacağı kanaatimizi bildirmek istiyorum. Aksi takdirde, geçmiş dönemlerde olduğu gibi akredite belgelendirme dahil; ticari hassaiyetlerin genel amaçları zedeleyebileceği ve MYK tarafında sağlanmış olan bu başarıların zaafiyete uğrama riski olduğunu ifade etmekte yarar görüyorum” diye konuştu.

200.000’inci belgeyi Gastechnics Dergimize değerlendiren Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) Doğal Gaz Dairesi Başkanı Hasan Alma;

“Milyonlara Ulaşmalıyız” 

“Ülkemizin küresel rekabette söz sahibi olabilmesi açısından belgelendirme şart. Biz de tarihsel misyonumuza uygun olarak dünyada söz sahibi bir ülke olmak için üzerimize kurulan bütün tuzakları bozan, uzun vadede endüstriye, yapay zekaya, robotik teknolojiye hazır orta gelir tuzağından kurtulmaya hazır bir ülke olacaksak bunun yolu belgelendirmeden geçiyor. 200.000 sayısı bizim için çok iyi sayılmaz milyonlara ulaşmalıyız.”

200.000’inci belgeyi Gastechnics Dergimize değerlendiren MYK Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ordukaya ise;

“Enerji Sektörü Mesleki Yeterlilik Sistemine Sahip Çıkıyor”

Bazı alanlarda yolun çok başındayız; her alanda enerji sektöründe olduğu gibi başarı sağlayamadık henüz. Tehlikeli ve çok tehlikeli iş kolunda daha belki yüz binlerce, milyonlarca kişinin belgelendirilmesi gerekiyor. Biz MYK olarak sektöre değer veren, bu konuda kafa yoran kuruluşlarla çalışmak istiyoruz. Amacımız tüm mesleklerde mesleğini bilen, bilerek icra eden tehlikeliyse iş sağlığı güvenliği kurallarına uyan kişilerin çalışması. Ülkemizin nitelikli ve belgeli iş gücünü uluslararası rekabet edilebilirlik seviyesinde arttırılması.

 İlk mesleki yeterlilik belgeleri enerji sektöründen verildi. Enerji sektörü mesleki yeterlilik sistemine, ulusal yeterlilik sistemine sahip çıkıyor. Bu konuda Bakanlığımıza da teşekkür ediyorum. Sektörde çalışanlara baktığımızda en ilerde olan sektör doğal gaz sektörü, en az iş kazasının yaşandığı sektör.

  • Tatlısu Meh. elalmış Cad. Seyhan Sk. 7/1 Şerifali - Ümraniye/İSTANBUL
    info@odaklimedya.com
    0 216 527 32 62
copyright