Gazprom'un Avrupa pazarı için artık daha fazla mücadele etmesi gerek

Gazprom
Litvanya'nın Rus doğalgazına bağımlılığı azaltmak amacıyla ABD'den sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ithalatına başladığını duyuran Rus basını, Gazprom'u Avrupa pazarında daha çetin bir rekabetin beklediği yorumlarına yer verdi.

Vedomosti gazetesi, Gazprom’un Avrupa pazarı için artık daha fazla mücadele etmesi gerektiğini belirtti.

Gazprom’un sadece ABD’nin sıvılaştırılmış gazıyla değil, Azerbaycan ve Norveç’ten sevk edilen doğalgazla rekabet edeceğini belirten gazete, Gazprom’un Avrupa için vereceği mücadelede belirleyici yılın 2025 olacağını kaydetti.

Vedomosti’ye konuşan Lietuvos Energiya Genel Müdürü Dalius Misyounnas, ABD’nin sıvılaştırılmış gazını Gazprom’un doğalgazından daha ucuza aldıklarını belirterek, Rus gazının pazar dışında kalıp kalmayacağı konusunda yorum yapmaktan çekindi.

Gazeta.ru internet sitesinde yer alan analizdeyse, Litvanya’nın gaz politikasını rasyonel ve etkili bulmayan uzmanların, Rus gazının sıvılaştırılmış gazdan daha ucuz olduğunun altını çizdi.

Rus uzman Roman Samsonov, Litvanya’ya yapılan türden sevkiyatların uygulamaya dönük olmaktan çok, reklam amaçlı olduğunu vurguladı.

Litvanya, ABD’den sıvılaştırılmış doğalgaz ithalatına başlayan ilk Baltık ülkesi oldu.

ABD’den 140 bin metreküplük ilk parti sıvılaştırılmış doğalgaz dün Litvanya’ya ulaştı. İkinci parti sevkiyatın eylül ayında yapılması bekleniyor.

  • Tatlısu Meh. elalmış Cad. Seyhan Sk. 7/1 Şerifali - Ümraniye/İSTANBUL
    info@odaklimedya.com
    0 216 527 32 62
copyright