Doğal gaz piyasasında güvenilir ve şeffaf fiyat oluşumu için Avrupa'da düğmeye basıldı

Doğal gaz piyasasında güvenilir ve şeffaf fiyat oluşumu için Avrupa
Avrupa doğal gaz platformu Pegas, doğal gaz piyasasında güvenilir ve şeffaf fiyat oluşumu için altı ülkeyi kapsayan bir spot doğal gaz piyasa endeksi başlattı.

Avrupa doğal gaz platformu Pegas, Alman Gaspool ve NCG, Hollandalı TTF, Fransız Peg Nord ve TRS, Belçikalı ZTP, Avusturyalı CEGH ve Danimarkalı ETF’yi kapsayan Avrupa Doğal Gaz Spot Endeksi (EGSI) başlattı. EGSI 5 Eylül 2017 tarihinden itibaren geçerli olacak.

Fiyat karşılaştırmalarında kolaylık

Pegas yeni endeksin tüm bölgedeki doğal gaz fiyatlarını karşılaştırmada daha bir kolaylık sağlayacağını belirtti. Avrupa Doğal Gaz Spot Endeksi (EGSI) ile Pegas platformundaki altı ülke, tüm likit aktarım merkezi işlemlerini günlük olarak yayımlayacak ve hesap edecek. Pegas, ayrıca endeksin piyasa katılımcılarına kontratlarında en iyi kısa vadeli fiyat gelişmelerini ayna olacağını belirtti. 

Powernext CEO'su Dr Egbert Laege, "EGSI'nin piyasaya sürülmesi, pazar katılımcılarının, şeffaf, denetimli ve güvenilir borsalara dayanan kendi ticaret ve sözleşme portföyünde kısa süreli gaz dağıtımları için de fiyat gelişmelerini izlemelerini sağlayacak” açıklamasını yaptı. 

 

  • Tatlısu Meh. elalmış Cad. Seyhan Sk. 7/1 Şerifali - Ümraniye/İSTANBUL
    info@odaklimedya.com
    0 216 527 32 62
copyright