Güney Avrupa Ülkeleri Zirvesi'nden Türkiye'ye Çağrı

Güney Avrupa Ülkeleri Zirvesi
Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde düzenlenen 5. Avrupa Birliği (AB) Üyesi Güney Avrupa Ülkeleri Zirvesi'nin ardından yayımlanan ortak deklarasyonda Kıbrıs ve Doğalgaz gündeme geldi.

Güney Avrupa Ülkeleri Zirvesi (SEUS), Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nicos Anastasiades'in “Türkiye’nin Kıbrıs’ı egemen bir devlet olarak tanıması ve adanın çevresinde doğal gaz aramalarının engellenmemesi" mesajı ile sonlandı. Diğer yandan Doğu Akdeniz’de doğal gaz aramalarının devam edilmesini savunan Anastasiades’e Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’dan da destek geldi.

Zirvedeki konuşmasında Macron, Türkiye’nin muhalefetine karşın Kıbrıs adasının çevresindeki sularda doğal gaz aramalarına devam edilmesi gerektiğini ve konuyla ‘yakından ilgilendiklerini’ belirtti.

Öte yandan Güney Avrupa Birliği Zirvesi’nin son gününde Anastasiades, Kuzey Kıbrıs ve Güney Kıbrıs arasındaki ilişkilerin iyileşmesi" çağrısı yaptı.

Anastasiades ayrıca, Birleşmiş Milletler önderliğinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ile birleşme planlarının yeniden görüşülmesi, "Rum ve Türk kesiminin ortak bir paydada buluşması" gerektiğini savundu.

Fransa'nın Total şirketi, Kıbrıs sularında doğal gaz arama çalışmaları yapan şirketler arasında.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs'ta yaptığı açıklamada Türkiye'nin doğal gaz arama çalışmalarına devam edeceğini ve önümüzdeki ay ikinci arama platformunun çalışmaya başlayacağını açıklamıştı.

Fransa, İtalya, Yunanistan, Portekiz, Malta, İspanya ve Kıbrıs tarafından ilan edilen ortak deklarasyonda ise, Akdeniz'in doğal gazın Avrupa'ya aktarımı konusunda 'stratejik bir koridor' olarak değerlendirildiği belirtilmişti.

 

 

  • Tatlısu Mah. Arif Ay Sk. 36/1 Şerifali - Ümraniye/İSTANBUL
    info@odaklimedya.com
    0 216 527 32 62
ODAKLIMEDYA