EPDK Bildirim Yükümlülük Sürelerini Güncelledi

EPDK Bildirim Yükümlülük Sürelerini Güncelledi
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu(EPDK) elektrik, doğalgaz, petrol ve LPG piyasalarının bildirim yükümlülük sürelerini güncelledi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), Enerji Piyasası Bildirim Sistemi Kullanım Talimatı’nın eki olan “Ek-2 Doğalgaz Piyasası Bildirim Yükümlülük Tablosu’nda bazı değişiklikler yaptı. Değişiklikte bütün bildirimler için düzeltme talebi yapılabileceği belirtildi ve bildirimin ismi, nasıl yapılacağı, sıklığı, bildirim yapma süresi ve bildirimin tabi olduğu dönem ayrı ayrı belirtildi.

Tablodaki değişikliklerle; uzun dönemli ithalat şirketleri, spot LNG ithalat şirketleri, boru hattı iletim şirketleri, LNG iletim şirketleri, LNG depolama şirketleri, yeraltı depolama şirketleri, toptan satış şirketleri, üretim ve toptan satış şirketleri, oto LNG toptancı şirketler, CNG iletim ve dağıtım şirketleri, CNG satış şirketleri, oto CNG şirketleri, ihracat şirketleri, dağıtım şirketleri ve EPİAŞ’ın yapması gereken bildirimlerin entegre bildirim sistemine uyumlaştırılması için gereken düzenlemeler gerçekleştirildi. 

Buna göre, elektrik piyasasındaki dağıtım şirketlerinin EPDK’ye yapacağı kesintiler bildirimi sıklığı aylık olarak değiştirildi. Daha önce bir önceki takvim yılı olarak belirlenen söz konusu bildirimlerin tabi olduğu dönem ise bir önceki ay olarak belirlendi.

Elektrikte dağıtım bölgelerine ilişkin bilgilerin bildirimi de üç aylık dönemler halinde yapılacak. Dağıtım şirketleri sayaç sökme-takma bildirimlerini EPDK’ye yıllık olarak iletecek.

Öte yandan doğal gaz piyasasında faaliyet gösteren şirketler için bildirim tablosunda yer alan bildirimin şekli, sıklığı, süresi ve tabi olduğu dönem gibi bazı konulardaki yükümlülüklerde de değişikliğe gidildi.

Buna göre, uzun dönemli ithalat lisansı sahibi olan şirketler, doğal gaz ithalat bildirimini aylık olarak yapacak.

Dağıtım lisansı sahibi şirketler de düzeltme katsayısı tablosunu 6 aylık periyotlarda ocak ve temmuz sonuna kadar EPDK’ye bildirecek.

Petrol piyasası bildirim yükümlülük tablosunda yapılan değişiklikle, rafinerici lisansı sahipleri akaryakıt toptan fiyatı değişikliği bildirimini EPDK’ye yeni fiyatın uygulanmasından önceki günün sonuna kadar iletmiş olacak.

LPG piyasası bildirim yükümlülük tablosunda yapılan değişikliğe göre ise rafinerici lisans sahipleri daha önce yıllık olarak yaptıkları gelir bildirimlerini aylık olarak yapacak.

 

  • Tatlısu Mah. Arif Ay Sk. 36/1 Şerifali - Ümraniye/İSTANBUL
    info@odaklimedya.com
    0 216 527 32 62
ODAKLIMEDYA