Bulgaristan Doğalgaz Geçiş Ağını Genişletecek

Bulgaristan Doğalgaz Geçiş Ağını Genişletecek
Bulgaristan, Türk Akım Boru Hattı yoluyla ülkenin doğalgaz geçiş ağını genişletecek. Bulgaristan, 1.4 milyar euro yatırımla Türk Akım Doğalgaz Boru Hattı'nın ülke toprakları içinde uzatılması projesi için nihai kararını verdi.

Bulgaristan doğalgaz operatörü Bulgartransgaz, 1,6 milyar ABD doları mal olduğu tahmin edilen projenin 3. aşamasının başarılı bir şekilde test edilmesinden sonra, projenin geliştirilmesi ve genişletilmesi için nihai bir yatırım kararı aldığını açıkladı. Rus gazını Türkiye-Bulgaristan sınırından Sırbistan’a taşıyacak olan Doğalgaz Boru Hattı’nı kurma projesine yatırım yapılması yönünde nihai karar alındığını bildirdi. 

Karar, yeni boru hattının kapasitesinin rezervasyonu için düzenlenen ihale sonrasında alındı. İhalede aralarında Gazprom’un da olduğu üç şirket teklif verdi.

Hat ile Rus doğalgazı Türkiye - Bulgaristan sınırından 484 kilometrelik yeni bir hat ile Sırbistan'a taşınacak. 1,4 milyar euro yatırım ile inşaa edilecek. 484 kilometrelik boru hattı 2020'de faaliyet geçecek. Hattın yapımına önümüzdeki haftalarda başlanacak.

  • Tatlısu Mah. Arif Ay Sk. 36/1 Şerifali - Ümraniye/İSTANBUL
    info@odaklimedya.com
    0 216 527 32 62
ODAKLIMEDYA