Almanya 2 LNG Terminali İnşa Edecek

Almanya 2 LNG Terminali İnşa Edecek
Rus gazına ilişkin projeleri nedeniyle ABD ve AB'nin kıskacında olan Almanya yakın gelecekte iki yeni LNG terminali kurmayı planlıyor.

Rusya’ya gaz konusundaki bağımlılığını ve ABD’nin Kuzey Akım 2 projesine baskısını azaltmak isteyen Almanya, sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ithalatı için daha önce kurmayı planladığını açıkladığı LNG terminali sayısını ikiye çıkarıyor. Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier yaptığı açıklamada, Almanya'nın yakın gelecekte LNG ithal etmek için iki terminal inşa edeceğini söyledi.

Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen LNG Konferansı'nda konuşan Altmaier, ülkesinde LNG terminallerinin inşası konusunda federal hükümetin finansal destek vereceğini dile getirdi. Altmaier, "Görülebilir gelecekte LNG ithalatı için iki tane terminal inşası konusunda iyimserim." ifadesini kullandı.

Rus doğal gazını Baltık Denizi'nden Almanya'ya taşıması planlanan Kuzey Akım-2 doğal gaz projesinin, LNG ithalatından ayrı bir konu olduğunu belirten Altmaier, Almanya'nın projeye ihtiyacı olduğunu kaydetti. Altmaier, ABD ile şimdiye kadar LNG ithalatı konusunda herhangi bir anlaşma yapılmadığının altını çizdi.

Aynı konferansta konuşan ABD Enerji Bakanı Yardımcısı Dan Brouillette, Almanya'nın enerji güvenliğinin ABD için yüksek önceliğe sahip olduğunu belirterek, ülkesinin 10 Avrupa ülkesine LNG sattığını söyledi.

ABD, LNG ihracatını artırmak, uluslararası piyasalardaki ticari anlaşmazlıklarda pazarlık payı elde etmek ve Avrupa ile Rusya'nın yakınlaşmasını önlemek için Avrupa'nın enerji politikalarına siyasi müdahalede bulunarak, Berlin'e ABD'den LNG ithal etmesi için baskı uyguluyordu. Berlin'in, Rusya'ya gaz konusundaki bağımlılığını ve ABD'nin Kuzey Akım 2 projesine baskısını azaltmak için LNG ithalatına yeşil ışık yaktığı belirtiliyor.

  • Tatlısu Mah. Arif Ay Sk. 36/1 Şerifali - Ümraniye/İSTANBUL
    info@odaklimedya.com
    0 216 527 32 62
ODAKLIMEDYA