Borusan Mannesmann Sürdürebilir Büyümeyi Hedefliyor

Borusan Mannesmann Sürdürebilir Büyümeyi Hedefliyor
Borusan Mannesmann halen petrol ve gaz boru hatları proje pazarında ABD'ye ürün sağlayan tek Türk tedarikçi konumunda bulunuyor.

Öncelikle kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

Kariyerime 2001 yılında dünyanın en büyük taşımacılık şirketlerinden Maersk Line’da başladım. Temmuz 2004’te Borusan Mannesmann’a geçtim. Nisan 2015’te İhracat Satışları Direktörü olarak atandım. Ocak 2017’den bu yana da Borusan Mannesmann Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktayım.

Borusan Mannesmann’ın Doğalgaz sektörüne yönelik ürünleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

Doğalgaz sektörü hem iç hem de dış piyasada şirketimizin stratejik büyüme alanlarından birini oluşturuyor. Bu sektöre yönelik iki farklı üretimimiz var.

Bunlardan ilki şehir içi dağıtım hatları, bina içi tesisatlar ve gaz arama ve çıkarmada kullanılmak üzere boyuna kaynak teknolojisi ile üretilen, çapları ½’’ – 13 3/8’’ arasında, et kalınlıkları ise 2.80 mm – 12.70 mm arasında değişen borulardan oluşuyor. Diğeri ise spiral kaynak teknolojisi ile üretilen, esas olarak ulusal ve uluslararası ana gaz iletim hatlarında kullanılan ve çapları 20’’ – 120’’ arasında, et kalınlıkları ise 4.78 mm – 25,4 mm arasında değişen borulardır.

Yüksek kalitemiz ve yıllara dayanan tecrübemizle hem kendi coğrafyamızda hem de deniz aşırı ülkelerde önemli projeler üstlenmeye devam ediyoruz. Borusan Mannesmann halen petrol ve gaz boru hatları proje pazarında ABD’ye ürün sağlayan tek Türk tedarikçi konumunda bulunuyor.

100 milyon dolar yatırımla, 2011 yılında devreye aldığımız Gemlik Spiral Boru fabrikamızın bu başarıda önemli rolü bulunuyor.

Borusan Mannesmann’ın Türkiye pazarındaki konumundan bahseder misiniz?

Borusan Grubu’nun ilk sanayi girişimi olarak faaliyete başladığımız 1958 yılından bu yana müşterilerimiz için yüksek katma değerli ürünler üretiyoruz. Bugün Borusan Mannesmann Türkiye’de çelik boru pazarının lideridir. Başarımızı da kaliteli, inovatif, ihtiyaç ve beklentileri karşılayan ürünlerden oluşan zengin portföyümüze borçluyuz.

Üretimimizi Türkiye’de Gemlik ve Halkalı’da, yurtdışında ise İtalya’da ve ABD’de bulunan toplam 5 fabrikamızda gerçekleştiriyoruz. 1,4 milyon ton üretim kapasitemiz ve yüksek satış hacmimiz ile boru sektörünün önemli oyuncuları arasında yer alıyoruz.

Yıllık ihracatımız Türkiye’nin bu alandaki toplam ihracatının % 30’unu oluşturuyor. Ürün gamımızda; doğal gaz boruları ve su boruları gibi tesisat boruları, sanayi boru ve profilleri, su, doğal gaz ve petrol iletim hatları gibi altyapı projelerinde kullanılan hat boruları ile sondaj boruları yer alıyor.

Türkiye’nin endüstriyel büyüme hızına paralel olarak gelişen inşaat, alt yapı ve otomotiv sektörlerine hizmet vererek iç piyasadaki lider konumumuzu korumayı, gelişmekte olan ihracat pazarlarında ise sürdürülebilir büyümeyi hedefliyoruz.

Borusan Mannesmann’ın ihracat pazarları ve yurtdışı yatırımları hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?

Şirketimiz 40’tan fazla ülkeye ihracat yapıyor. Kuzey Amerika ve Avrupa en önemli ihracat pazarlarımızı oluşturuyor. Borusan Mannesmann bugün Türkiye’nin global oyuncusu olma yolunda hızla ilerliyor.

Ancak Borusan Mannesmann olarak bizim bakış açımız, iddialı olabileceğimiz pazarlarda yerel üretici olmak yönündedir. Bu nedenle yüksek potansiyel gördüğümüz pazarlara müşterimize yakın olmak amacıyla doğrudan yatırım yapıyoruz. Bu adımların ilkini 2001 yılında İtalya’nın Vobarno kentinde aldığımız fabrika ile attık. Avrupa otomotiv endüstrisine yönelik ürünler ürettiğimiz tesisimiz, bu pazardaki güçlü konumumuzu korumamızı sağlıyor.

İkinci adımı ABD’de attık. Houston kentinde kurduğumuz 300,000 ton kapasiteli petrol ve doğal gaz çıkarımında kullanılan kuyu ve sondaj borusu tesisinde üretim 2014 yılında başladı. Bu yatırımla birlikte şirketimiz gerek satış hacmi, gerekse de üretim kapasitesi açısından Avrupa’nın önde gelen üreticilerinden birisi olmanın yanında ABD’de üretim tesisi olan bir Türk firması konumuna geldi.

Borusan Mannesmann’ı rakiplerinden farklılaştıran özellikleri nelerdir?

Borusan Mannesmann olarak ürünlerimizi ve hizmetlerimizi sürekli geliştiriyor ve yenilikçi yaklaşımı iş kültürümüzün merkezine koyuyoruz. Daima müşterilerimiz için değer yaratacak, ticarileşmeye uygun yenilikçi çözümler üretme çabasındayız. Bu konuda Yalın 6 Sigma metodolojisi ile yaptığımız çalışmaların çok yararlı ve verimli olduğunu özellikle vurgulamak isterim.

Bu kapsamda yaptığımız çalışmalara örnek olarak Houston fabrikamızı verebiliriz. Bu fabrikamızdaki yeni ürün geliştirme çalışmaları sonucunda bugüne kadar 6 farklı petrol sondaj boru tipi geliştirerek ticarileştirdik. Ayrıca 4 yeni ve farklı Semi-Premium petrol sondaj boru diş tipi geliştirmek için çalışmalara başladık.

Bunun yanı sıra, Türkiye’de sadece Borusan Mannesmann’ın SRM yani sıcak çekme teknolojisini kullandığının altını çizmek isterim. Bu üretim tekniğinin en büyük avantajı 900 derecede uygulanan normalizasyon işlemi sayesinde borunun kaynak bölgesindeki yapı farklılığının ortadan kalkmasıdır. Bu sayede kolay işlenebilen ve bükülen, korozyona dayanıklı, aynı zamanda uzun ömürlü ürünler elde ediliyor.

Lider olduğumuz otomotiv borularında know - how ile fark yaratıyoruz. Bu iş kolundaki ustalığımız ve becerimiz bizi rakiplerimizden farklılaştırıyor.

Türkiye Çelik boru sektörünün bulunduğu noktayı değerlendirir misiniz?

Ekonomik ve siyasal gelişmelerin belirleyici olmaya devam ettiği 2016 yılında Türk çelik boru sektörü beklentilerin altında bir performans sergiledi. Önemli ihracat pazarlarında devam eden olumsuz gelişmelerin de etkisiyle sektörün ihracatı bir önceki yıla kıyasla % 2,6 oranında düşüş göstererek 1,8 milyon tona geriledi. Değer bazında ihracat ise geçtiğimiz yıl hammadde fiyatlarında gerçekleşen düşüşün etkisiyle %14,9 oranında gerileyerek 1,1 milyar USD seviyesinde gerçekleşti.

Türk çelik boru sektörünün en büyük ihracat pazarı konumunda olan Irak’taki siyasi belirsizliklere rağmen 2016 yılında bu ülkeye gerçekleştirilen ihracat miktar olarak bir önceki yıla paralel şekilde gerçekleşerek toplam çelik boru ihracatı içindeki liderliğini korudu. 2016 yılında gerçekleşen çelik boru ihracatında Irak’ı sırasıyla İngiltere, ABD, Romanya ve Almanya izledi.  Bu beş ülkenin toplam ihracat içindeki payı % 58 seviyesinde gerçekleşti.

Avrupa’nın en büyük dünyanın ise beşinci çelik boru üreticisi konumunda olan Türk çelik boru sektörünün, Avrupa Birliği bölgesine gerçekleştirdiği ihracat ise 2016 yılında bir önceki yıla kıyasla %6 oranında artış gösterdi. Sektörün bu bölgede en çok ihracat yaptığı ülkeler sırasıyla İngiltere, Romanya, Almanya, Belçika ve Hollanda oldu. Bu beş ülkeye gerçekleşen ihracat toplam ihracatın yaklaşık %34’üne tekabül ediyor.

Gerçekleştirdiğiniz sosyal sorumluluk projelerinizden bahsedebilir misiniz?

Çevremize ve topluma karşı sorumlu olduğumuzun bilinciyle hareket eden bir şirketiz. Toplumdan kazandığımızı toplumla paylaşma ilkemiz doğrultusunda çevre ve eğitim alanlarında sosyal sorumluluk çalışmaları yapıyoruz. Sosyal sorumluluğu kurum kültürümüzün önemli bir parçası olarak benimsiyor, bu alanda projeler üretirken toplumun çevresel ve sosyal gereksinimlerini dikkate alıyoruz. Türkiye'nin geleceğine yatırım yapma hedefimiz doğrultusunda ülkemizin ve toplumun gelişimine katkıda bulunacak projeler gerçekleştirmeye odaklanıyoruz.

Bir Borusan Grubu şirketi olarak 1960'lı yılların başından beri eğitime ve eğitim kurumlarının iyileştirilmesine yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu kapsamda ülkemize çeşitli okul binaları kazandırdık ve okul binalarını iyileştirme projeleri gerçekleştirdik.

Kocaeli Valiliği ve Jandarma Komutanlığı tarafından organize edilen Örnek Köy Projesi'ne boru sağlayarak destek verdik. Kocaeli Üniversitesi'ne yapılan Orman Ağaçlandırma Alanı için de üniversiteye maddi destek verdik ve sulama hatlarının inşaatını üstlendik. Kocaeli Körfez Endüstri Meslek Lisesi'ne kalorifer tesisatında kullanılmak üzere kazan borusu temin ettik. Kocaeli Atatürk Endüstri Meslek Lisesi'ne boru ve profil verdik. Kocaeli Karamürsel Gazanfer Bilge İşitme Engelliler Okulu'na da maddi yardımda bulunduk.

Borusan Kocabıyık Vakfı'nın girişimiyle başlanan, Kocaeli Üniversitesi'nin Hereke Kampüsü'ne iki öğrenci yurdu ile bir yüksek okul binası yapımı projesine, diğer tüm Borusan şirketleri ile birlikte destek verdik. Aynı şekilde Uludağ Üniversitesi-Asım Kocabıyık Meslek Yüksek Okulu'na grup şirketleriyle birlikte önemli katlılar sağladık.

Bunlara ek olarak Gemlik'te Borusan İlköğretim Okulu, Gemlik Kültür Merkezi, Gemlik Anadolu Lisesli Kimya Laboratuarı'nın yapımını üstlendik. Gemlik Lisesi'ni restore ederek spor salonunun tadilatını yaptık. Gemlik Endüstri Meslek Lisesi'ne ise atölye ekipmanları sağladık. Sinop'un Direkli ilçesindeki Türkali İlköğretim Okulu'na kütüphane yaptırmamızın yanı sıra çok sayıda okula boru, bilgisayar, malzeme bağışları yaptık.

Çevreye yönelik projelerimizi ise Borusan Okyanus Gönüllüler Platformu ile birlikte üretiyoruz. Bu kapsamda 'Meşe Palamudu Projesi'nde Özel Sektör Gönüllüler Derneği, TEMA Vakfı, Deniz Temiz Turmepa Derneği ve Bolluca Çocuk Köyü'nden çocuklarla birlikte biz de yer aldık.

Bunun yanı sıra Okul Dostu Projemiz kapsamında şirketlerimize yakın, yardıma ihtiyacı olan ilköğretim okullarını belirliyoruz. Bu okullardaki öğrencilerin çevre, kültür-sanat ve mesleki konular gibi alanlarda bilinçlendirilmesine yönelik çalışmalar yapıyoruz. Borusan Kocabıyık Vakfı'nın burslu öğrencilerine yönelik olarak da iş hayatı, kentsel yaşam ve kültür-sanat bilincini artıracak sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştiriyoruz.

Borusan Mannesmann’ın 2017 yılı ilk çeyrek performansını değerlendirir misiniz? 2017 yılsonu için hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?

Geride bıraktığımız 2016’ya damgasını vuran yoğun rekabet ortamı özellikle iç piyasada bu yıl da artarak devam ediyor. Biz bu rekabet ortamında gerek pazar payımızı gerekse de kârlılığımızı korumak amacıyla yeni ürün ve süreç gelişiminin yanı sıra tüm iş ortaklarımızla daha fazla iletişime odaklanıyoruz. Standart boru işimizde pazar payımızı ve kârlılığımızı koruma hedefiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Otomotiv sektörüne yönelik ürettiğimiz ürünlerle de sektördeki lider konumumuzu 2017 yılında da korumayı amaçlamaktayız.

İhracat pazarlarında ise dağıtım kanalı etkinliğine odaklanarak, müşteriye daha yakın olacak ve entegre çözümler önerebilecek bir yapı için çalışıyoruz. ABD kıtasında müşterinin sesini daha iyi dinlemek, daha entegre çözümler sunabilmek ve pazarı daha iyi anlayabilmek için yeni bir dağıtım kanalı stratejisi belirledik. Yeni yapı ile daha fazla müşteriye ulaşacağız ve pazarı daha iyi tanıyacağız. Yeni fırsatları daha iyi tespit edeceğiz. Doğru coğrafyalarda katma değerli ürünlere yatırım yapan lokal üretici olma vizyonumuzu sürdürüyoruz.

Altyapı projelerinde ABD’ye ürün satabilen Avrupa’daki iki üreticiden biriyiz. Bu veri spiral boru işindeki güçlü performansımızı gösteriyor. Proje segmentinde yüksek katma değerli projeleri yakından takip ediyoruz. Otomotiv boruları üretimini Halkalı ve İtalya’daki fabrikalarımızda sürdürüyoruz. Birçok ürün ve hizmeti entegre bir şekilde müşterilerimize sunabildiğimiz bu iki fabrikanın yarattığı sinerji ile halen Avrupa’nın ilk 5 oyuncusundan biriyiz.

ABD’de OCTG pazarında toparlanma görülüyor. Pazar koşullarındaki toparlanmanın yılın geri kalanında da sürmesini bekliyoruz.

Dijitalleşme ve inovasyon çalışmalarımız devam ediyor. Bu yıl dijitalleşmeye odaklanarak otomasyon süreçlerimizi hızlandırıyoruz. 2017 için bir başka öncelikli alanımızı da iş sağlığı ve güvenliği konusu oluşturuyor. Bu alanda yeni süreçler geliştirmeyi ve dünya standartlarında bir noktaya gelmeyi hedefliyoruz. Bunun için bir yol haritası çıkarttık ve danışmanlarımızla birlikte çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

 

  • Tatlısu Meh. elalmış Cad. Seyhan Sk. 7/1 Şerifali - Ümraniye/İSTANBUL
    info@odaklimedya.com
    0 216 527 32 62
copyright