Bosch Termoteknik Türkiye Büyümeye Devam Ediyor

Bosch Termoteknik Türkiye Büyümeye Devam Ediyor
Değişen yaşam tarzı, gün geçtikçe gelişen teknoloj ve artan kentleşme oranı iklimlendirme pazarının büyümesini sağlıyor.

Kendinizden ve Bosch Termoteknik’ten bahsederek, Bosch’un Türkiye’deki hikayesini özetler misiniz? 

İş hayatıma 1992 yılında Isıtma, Soğutma ve Havalandırma sektöründe satış mühendisi olarak başladım. Daha sonra satış sonrası hizmetler mühendisi ve yöneticisi olarak görev aldım. 2014 yılı itibari ile Bosch Termoteknik Türkiye,Ortadoğu ve Kafkasya bölgelerinden sorumlu Pazarlama Direktörü olarak görevimi sürdürmekteyim. 

100 yılı aşkın süredir tüm iş kollarımız ile ürün geliştirmeden satış sonrası hizmetlere kadar faaliyet gösterdiğimiz Türkiye, Bosch’un çok önemli bir pazarı ve uzmanlık merkezidir. Bu yapının bir uzantısı bizim iş kolumuz olan Bosch Termoteknik; üretim, satış, pazarlama, Ar-Ge gibi tüm birimleriyle Türkiye’de faaliyet göstermektedir. Türkiye’nin yanı sıra Orta Doğu ve Kafkasya bölgesindeki 17 ülke de şirketimizin sorumluluk alanında bulunuyor. 

Termoteknik iş kolunda, Manisa Fabrikası, Bosch’un dünya çapında önde gelen üretim üslerinden biri. Bu iş kolunda, Bosch’un toplam 1.600.000 adetlik üretiminin yüzde 44’ünü Manisa Fabrikası tek başına gerçekleştiriyor. 6 milyonu aşkın kombiyi üreten Manisa Fabrikası, böylece önemli bir kilometre taşını daha geride bıraktı. 

Manisa Fabrikamız, Bosch’un dünyadaki en büyük kombi üretim merkezi olmasının yanı sıra ihracat ve Ar-Ge alanlarında önemli bir konumda bulunuyor. Tüm dünyada yaptığı satışla Türkiye’nin en büyük 39’uncu ihracatçısıdır ve Ar-Ge merkezimiz 4 yıldır üst üste kendi sektörünün en iyi Ar-Ge Merkezi seçilmiştir. Bosch Termoteknik Türkiye Manisa Fabrikası, komponent geliştirme, konvansiyonel ve yoğuşmalı cihaz geliştirme ile güvenirlik testleri alanlarında Bosch’un dünya genelindeki yetkinlik merkezi konumunda bulunuyor. 

Satış organizasyonumuzun sorumlu olduğu Türkiye, Ortadoğu ve Kafkasya bölgesi iklimlendirme konusunda büyük bir potansiyel taşımaktadır. Bosch Termoteknik Global’in özellikle soğutma alanında yaptığı yatırımlar neticesinde bu bölge eşsiz bir stratejik konuma kavuşmuştur.

Gelecekteki pazar beklentilerinizi açıklar mısınız? 

Hedefler ve Stratejiler Belgesi yayınlayan ender sektörlerden biri olan İklimlendirme Sektörü, 2023 vizyonunu belirleyerek 55 milyar dolar iç ve dış pazar hacmine ulaşmak için yol haritası çıkarmıştır. 

Soğutma, ısıtma, havalandırma, sıcak su ihtiyacı gibi geniş bir alanı kapsayan iklimlendirme sektörü, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de büyümeye devam ediyor. Sektör, Türkiye’de son 10 yılda beş kat büyüdü. 

Değişen yaşam tarzı, gün geçtikçe gelişen teknoloji ve artan kentleşme oranı iklimlendirme pazarının büyümesini sağlıyor. Diğer yandan son dönemde enerji verimliliği yüksek, çevre dostu ürünlere tüketicinin ilgisi artıyor. Bu da sektörün büyümesini teşvik ediyor. 

Yeni yapılan konut projeleri, her yıl yeni 500-600 bin yuvanın kurulması, kentsel dönüşüm nedeniyle eski binaların yenilenmesi gibi faktörler, Türkiye’de iklimlendirme sektörünü canlı tutuyor. Diğer yandan yakın bir geçmişe kadar bulunduğumuz ortamlarda ‘lüks’ olarak nitelendirilen iklimlendirme sistemleri bugün artık vazgeçilmez bir ihtiyaç konumuna gelmiş bulunuyor. Tüketicinin bu konuda bilinç düzeyinin artması da iklimlendirme sektörünün büyümesine olumlu katkı yapıyor. Dolayısıyla tüm bu faktörlerin etkisiyle iklimlendirme sektörü istikrarlı büyümesini sürdürüyor. 

Türkiye’deki son yatırımınızıda anlatır mısınız? (Son olarak Manisa’da İnovasyon merkezinin açılışını yapmıştınız) 

Biz uzun yıllardır sektörün içindeyiz, iklimlendirme sektörünün temel ihtiyaçlarını çok iyi biliyoruz. Bunlar arasında özellikle bilgi ve kalifiye işgücüne olan ihtiyaç oldukça yüksek. Hem bu ihtiyaçları karşılamak hem de beraberinde güvenli, kaliteli ve uzun ömürlü çözümlerle müşteri memnuniyetini artırmak için Manisa Fabrika’mızda Termoteknoloji İnovasyon Merkezi kurduk. Bu alandaki ihtiyacın bilinciyle hem sektörümüzü geliştirmeyi hem de müşterilerimizi memnun etmeyi hedefleyerek bu projeyi hayata geçirdik. 

Bu merkez, Türkiye’deki çalışanlarımızın ve iş ortaklarımızın yanı sıra ihracat yaptığımız Avrupa’dan Asya’ya kadar uzanan 41 farklı ülkenin tamamına açık bir müşteri deneyim merkezidir. Bu merkezde iş ortaklarımıza, mevcut ve potansiyel müşterilerimize, tüm cihazlarımızı ve bu cihazların teknoloji ile olan birlikteliğini deneyimleyerek gösterme imkânı mevcut. Misafirlerimiz cihazları çalışır şekilde tecrübe etme fırsatı da bulacak. Merkezimizde sadece müşterilerimize de değil; meslek lisesi,  üniversite öğrencileri ve öğretmenleri, gaz şirketleri, dernekler gibi kurum ve kuruluşlara da eğitimler veriyoruz. Yani burası yalnızca Bosch’un değil, sektörün bir deneyim ve eğitim merkezidir. İnovatif yaklaşımlarla tasarlanmış bu merkezde fikirleri tartışarak, paylaşılarak sektör için yeni yaklaşımlar geliştitiyoruz..

Ayrıca bizi geçmişten geleceğe taşıyan teknoloji, üretim, müşteri odaklılık, eğitim ve başarı gibi değerlerimizi de sektöre, dünyaya ve gelecek nesillere aktarıyoruz.

Diğer sevindirici bir konu da Ar-Ge departmanımız bu merkezimizde Teknik lise ve üniversitelerde okuyan genç beyinler ile çalıştaylar yapmakta ve gençlerin yaratıcı fikirlerini değerlendirmektedir.Bu çalışmaların bize ve sektöre büyük bir dinamizim sağladığını inanıyorum.

Bosch’un yeni yılda Türkiye’de duyuracağı yeni bir teknoloji ya da ürün var mı? Bunlardan ayrıntılı olarak bahseder misiniz? 

Bosch Termoteknik olarak, pazarın ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak geniş ürün gamımıza yeni ürünler katmaya devam ediyoruz. Bu yıl da yine bu bakış açısıyla yeni ürünlerimizi piyasaya sunacağız. Özellikle İnternet aracılığı ile akıllı telefon ve tabletler üzerinden kumanda edilebilen yeni nesil ısıtma sistemlerini de Bosch markası ile yılın ikinci çeyreği pazara sunmayı planlıyoruz. 

Ayrıca, 2017 yılının son çeyreğinde pazara sunulacak olan Buderus’un uzman teknolojisi ve endüstriyel dizaynı birleştirdiğimiz yeni nesil yer tipi kazanımız ile ürün gamımızı genişletmeyi hedefliyoruz. 

Soğutma tarafında ise 20 yılı aşan etkin varlığımız, son 10 yıl içinde VRF sistemleri alanında belirgin bir ivme kazanmıştır. Ürün ailemize 2016 yılında katılan Bosch markalı VRF sistemleri ile birlikte artık tüm iklimlendirme ihtiyaçları için tek elden güvenilir çözümler sağlıyoruz. 2017 yılında da Bosch VRF sistemlerindeki ürün gamımızı genişletip pazara sunmayı hedefliyoruz. 

Bayilerinize ne gibi eğitimler veriyorsunuz? Bosch Termoteknik Akademi’den biraz bahsedebilir misiniz?

Bosch Termoteknik Akademi bünyesindeki eğitimler teknik eğitim koordinatörü ve teknik eğitmenlerden oluşan teknik eğitim birimi tarafından organize ediliyor.  Teknik eğitim birimi, Akademimizin teknolojik alt yapısını geliştirmek ve eğitmenlerimizin yetkinliğini sürekli en üst seviyelerde tutmak üzere kuruldu. Akademimiz bünyesindeki İstanbul ve Ankara’daki Eğitim merkezlerimizde teorik eğitim salonlarımız, ısıtma ve klima sistemlerine özel uygulamalı eğitim salonlarımız bulunuyor. Uygulamalı eğitim salonlarımız çalışan ısıtma ve soğutma ürünleri ile donatılmış olup, ihtiyaca yönelik uygulamalı eğitimler için tasarlandı. 

Bosch Termoteknik olarak 40 yıldır sürdürdüğümüz eğitim faaliyetlerimizi Bosch Termoteknik Akademi çatısı altında “Bilgi Paylaştıkça çoğalır” sloganıyla devam ettiriyoruz.

İstanbul, Ankara ve Manisa’daki  Uygulamalı ve teorik eğitim salonlarımızda düzenlediğimiz planlı eğitimlerimizin yanı sıra Türkiye’nin farklı şehirlerinde düzenlediğimiz eğitimler ile iş ortaklarımız ve HVAC pazarının önemli oyuncuları ile bir araya geliyoruz.  Bayi , Alt bayi ve yetkili servislerimize sunduğumuz planlı eğitimlerin dışında; Üniversiteler, Meslek Yüksek Okulları ve Meslek Liseleri ile ortak projeler yaparak sektörümüzün gelecekteki oyuncularının eğitimine de katkıda bulunuyoruz. 

Bahçeşehir Üniversitesinde COOP programı çerçevesinde “BOSCH Termoteknik- HVAC Systems” isimli verdiğimiz ders sayesinde  , Mühendislik öğrencilerine hem sektörümüzü tanıtıyor hem de  teknik  bilgi birikimimizi geleceğin mühendisleri ile paylaşıyoruz. 2009 yılından beri süregelen bu program mühendislik fakültesi öğrencileri tarafından yoğun talep görmektedir.

Bunun dışında farklı üniversitelerden gelen eğitim taleplerini karşılamaya çalışıyoruz. 2016 yılı süresince  Yıldız Teknik Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi, Okan Üniversitesi, İzmir Yüksek teknoloji Enstitüsü öğrencilerine teknik eğitim desteği verdik.  Ayrıca yine üniversite ve lise öğrencilerine Genel müdürlük binamızda ve Manisa fabrikamızda düzenlediğimiz teknik gezilere katılım imkânı sunuyoruz. 

Tüm bunların yanı sıra 2015 Yılında Avrupa birliği destekli Gaz yakıcı cihazların Teknik Eğitim projesine de destek olduk ve Türkiye’nin farklı bölgelerinden 55 Meslek Lisesi Öğretmeni,  fabrikamızda teknik eğitim ve teknik gezi içeren bir programa katıldılar.  Bosch Termoteknik Akademi olarak proje kapsamında Gaz yakıcı cihazlar modül oluşturma çalıştayına katıldık ve sektörel tecrübemizi aktardık.

Yine 2016 yılı içerisinde 20 Meslek Lisesi öğretmenini Manisa fabrikamızda teknik gezi ve eğitim amaçlı ağırladık.

Meslek liselerimizden bize gelen teknik donanım taleplerini de imkânlarımız çerçevesinde değerlendirip okullarımız ile işbirliklerine imza atıyoruz. Manisa Polinas EML., İzmir Çınarlı EML, Bursa Hacı Sevim Yıldız-2 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, İzmir 9 Eylül MYO ve İzmir Menderes Belediyesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile yaptığımız protokollerle okulların eğitim salonlarına eğitim için kullanılabilecek malzemeler ve cihazlar sağlıyoruz.

Bu işbirlikleri sürerken İzmir Çınarlı Endüstri Meslek Lisesi Tesisat ve İklimlendirme bölümü eğitim salonlarının yenilenme ihtiyacına yönelik,   olarak bu salonu Bosch Termoteknik Akademi adı ile yenilemek üzere okulumuz ile prensip anlaşmasına vardık.

Özellikle Meslek Liselerine yapılan yatırımın ülkemizin geleceğine ve sektörümüze yatırım anlamına geldiğini düşünüyoruz. Meslek liseleri ile bugüne kadar yaptığımız işbirliklerini arttırarak sürdürmek ve Milli eğitim bakanlığının da onayladığı bir çerçeve içerisine almak amacı ile Mesleki ve Teknik Eğitim Genel müdürlüğüne talebimiz ilettik ve mesleki ve teknik eğitimin gelişimine yönelik ortak çalışmaları konu alan bir iş birliği protokolüne imza attık.

Protokol Çerçevesinde, İzmir Çınarlı Endüstri Meslek Lisesinin Tesisat ve İklimlendirme Eğitim salonlarının yenilenmesini üstlendik. Yenilenen eğitim salolarında hem Meslek Lisesi Öğrencilerimiz eğitim alabilecek hem de firmamız partnerlerine yönelik eğitimler için bu salonları kullanabilecektir.. 

Ayrıca Türkiye’nin her yerinden Meslek Lisesi öğretmenlerimizi tesisat ve iklimlendirme alanlarında eğitim vermek üzere kendi eğitim salonlarımıza davet edeceğiz. Öğretmenlerimize teknik bilgi ve birikimizi aktararak bu bilgi bikriminin öğretmenlerimiz vasıtasıyla sektörümüzün geleceğini oluşturacak öğrencilerimize aktarılmasını hedefliyoruz.   Ayrıca Meslek Lisesi öğrencilerinin servislerimizde staj imkânı bulması için de destek olacağız.

Gerek üniversitelerin teknik fakülteleri ile gerek ise meslek liseleri ve meslek yüksekokulları ile ilişkilerimizi daha da geliştirerek sektörümüze ve ülkemize teknik eleman yetiştirilmesine daha fazla katkıda bulunabilmeyi arzuluyoruz. 

Bugün tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de enerjiyi verimli kullanmayı amaçlayan yasalar, yönetmelikler ve bunlara cevap verme noktasında enerji verimliliğini esas alan ürünler bir bir kullanıcının hizmetine sunuluyor. Bosch Termoteknik’in enerji verimliliğine karşı bakışını öğrenebilir miyiz? Siz bu konuda neler yapıyorsunuz?

Çevre konuları ve bilinci Bosch’un en önemli değerlerinden biridir. Yıllardır 3E prensibini işliyoruz; enerji, ekonomi ve çevre (environment). Temel çıkış noktamız çevre. Bu konuda kendimize belirlediğimiz hedeflerimiz ve vizyonumuz var. Zamanla meyvelerini almaya başladık. Örneğin; geçtiğimiz aylarda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Sanayide enerji verimliliğinin arttırılması (SEVAP-2)” proje yarışmasında endüstriyel işletmeler arasında birincilik ödülü aldık.    

Atmosfere daha az karbondioksit salımı yapmak ve aslında çevreyi korumak için ürünler geliştiriyoruz. Bunların başında yoğuşmalı kombilerimiz geliyor. Yoğuşmalı kombi ekonomik, ve çevreci,  konvansiyonel cihazların kullanmadığı ve atmosfere attığı atık ısılar geri kazanılıyor. Böyle olunca verim çok yüksek değerlere çıkıyor. Yüksek verim ve tasarruf sağlayan Buderus ve Bosch yoğuşmalı kombiler klasik ısıtma cihazlarına göre iklim, işletme ve bina şartlarına bağlı olarak yaklaşık %30’a varan oranlarda tasarruf sağlıyor. Bu da tüketicilerimizin ürüne ilgisini artırıyor.

Bu tür ürünlerimizden biri de ısı pompası. Geçen yıl hava kaynaklı ısı pompamızı piyasaya sunduk. Mevcut ısıtma tesisatlarına bağlanan, dış havadaki enerjiden yararlanarak bu ısıyı kalorifer tesisatına aktaran ve çok yüksek verimlere ulaşabilen, montajı çok basit cihazlar bunlar. Örnek vermek gerekirse 1 kW elektrik çekip, karşılığında 4 kW ısı enerjisi verebiliyorlar.

  • Tatlısu Meh. elalmış Cad. Seyhan Sk. 7/1 Şerifali - Ümraniye/İSTANBUL
    info@odaklimedya.com
    0 216 527 32 62
copyright